środa, 22 maja 2019

Tragedia nauczyciela z Makoszów

Karol Święch w Myślenicach 1922r.
zdjęcie portretowe Karola.
Karol Święch  urodził się w 1892 r. w Myślenicach, maturę zdał w 1912 r. w Kętach,a egzamin nauczycielski w 1922 r. w Krakowie. W Makoszowach uczył od 1922 r. Do 1939 r. był również dyrektorem polskiej szkoły w Makoszowach. Mało kto wie, co spotkało go w czasie II wojny światowej. Dzięki bezpośredniemu spotkaniu z wnukiem pana Karola, udało nam się prześledzić jego tragiczny los.

Z nieznanych powódek Karol wraz z wybuchem wojny wrócił do Myślenic, być może to było głównym powodem do podejrzewania go o współpracę z myślenickim oddziałem "Orła Białego". Niemcy wpadli na trop organizacji bardzo szybko. 21 czerwca 1940 r.  polegając na zarządzeniu Hollera - kreishauptmanna powiatu Krakowskiego, wyznaczono 10 zakładników, którzy przez 14 dni mieli meldować o ewentualnych próbach sabotażu przeciwko okupantowi. Sam zabieg niestety nie dał żadnych korzyści, dlatego też 23 czerwca 1940 r. zarządzono aresztowanie wcześniej wspomnianej 10-tki oraz kolejnych 22 osób, wśród których znalazł się i nauczyciel z Makoszów. Z miejskiego aresztu wywieziono zakładników do więzienia Gestapo na ul. Montelupich w Krakowie. 


Makoschau
Karol Święch (na środku), Kmakówna (z jego lewej) i Wolański (z prawej) Makoszowy lata 30.
Stamtąd wiekszość trafiła do fortu w Krzesławicach, gdzie między październikiem 1939 r. a listopadem 1941 r. przeprowadzano egzekucje, w których śmierć poniosło około 440 osób, głównie inteligencji z rejonu Krakowa. W 1945 r. podczas ekshumacji odnaleziono również ciało Karola Święcha.

Fotografie są własnością rodziny Święch.

#Makoszowy #Makoschau


Brak komentarzy:

Pieczęć towarzystwa śpiewu Cecylia

                                                                        Pieczęć z 1928 r.