środa, 22 maja 2019

Przedszkole w Makoszowach





Przedszkolaki z rocznika 1929/1930.  Z lewej siedzi ks. Jakub Mańda, z prawej Karol Śmiech, nad dziećmi Anna Karkosz kierowniczka przedszkola.

                               W okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcję przedszkola pełniła gminna ochronka, której siedziba mieściła się przy ul. Kruszyny. Jest to fakt o tyle dziwny, że zgodę na budowę budynku przedszkola przy ul. Szymały 11 wydano już w 1914r. Piętrowy budynek do połowy wyłożony drewnem właściwie niewiele zmienił się od tamtych czasów. Wchodząc od frontu przez krótki korytarz trafiało się do garderoby dla dzieci, w korytarzu były również drzwi do wbudowanych drewnianych toalet.

Jadwiga Pawlas
Małgorzata Paluch
Z garderoby można było przejść do dużej około 45 metrowej sali nauki lub prawie dwukrotnie większej sali zabaw. Strefą niedostępną dla dzieci były mieszkania przedszkolanek. Na piętrze znajdowało się mieszkanie kierowniczki, dwu pokojowe, z dużą kuchnią, na dole nieco mniejsze jedno pokojowe. Budynek ten jednak swoją rolę zaczął pełnić po 1945r. Wcześniej swoje miejsce zbiórek miała w nim gromada rolna. Od 1924r. Funkcję kierowniczki prowadziła Anna Karkosz, mieszkająca w pobliskiej kamienicy Sieroniów przy ul. Szymały 22. Było tak aż do 1957r. W Makoszowach prócz niej przed wojną pracowała Stefania Kasperek oraz p. Święch. Po wojnie siedziba została całkowicie przeniesiona na ul. Szymały – odtąd budynek spełniał już od dawna zamierzone zadanie. W 1945r. Zatrudniono na stanowisko opiekunki Jadwigę Pawlas, a zaraz po niej Małgorzatę Paluch zd. Kleczka, która przejęła funkcję kierowniczki w 1957r. Stan ten utrzymał się przez 10 lat. Gdyż Małgorzata otrzymała wieści od męża, z którym od 1945r. Nie miała kontaktu. Jak się okazało pozostał on w Anglii, gdzie otrzymał w Manchester dom. Po uprzednim załatwieniu spraw urzędowych Małgorzata wyjechała do Anglii w 1967r. Gdy owdowiała wyszła za mąż za Zygfryda Lewandowskiego –  dawnego żołnierza z Dywizjonu Bombowego 300. Gdy w latach 80-tych zachorowała podjęto decyzję, by wróciła w rodzinne strony. Małgorzata Lewandowska – Paluch spoczęła na Makoszowskim cmentarzu. W 1948r. Do pracowników przedszkola dołączyły Alicja Golc i Apolonia Szołtysek.
Projekt makoszowskiego przedszkola z 1914 r.


Funkcję dyrektora po wyjeździe Paluchowej pełni
ła Łucja Schuppik. W latach 60-tych kopalnia podjęła się gruntownego remontu placówki. Zatrudniono wówczas Magdalenę Jałowiecką, Antoninę Mandrysz,Marię Sieroń, Małgorzatę Pawlas, Helenę Przybyła i Teresę Wiciok. Gdy w 1985r. Makoszowy dotknęła powódź kompletnie zalane przedszkole przeniesiono do budynku dawnej szkoły przy ul. Kruszyny. Od 1991r. Dyrektorką szkoły była Zuzanna Traczyńska będąc na stanowisku do 1995r. Po niej przez dwa lata pracę tę wykonywała Dorota Kląskała. Od 1997r. Przedszkole weszło w skład Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 7. Od tego czasu dyrektorem była Jolanta Dębicka. Obecnie zarówno w szkole podstawowej, gimnazjum jak i przedszkolu jest jeden dyrektor.



Marian Walentynowicz (z prawej) w makoszowskim przedszkolu 1967 r.

 #Makoszowy #Makoschau

3 komentarze:

Roman Wilczek pisze...

...małe sprostowanie; napisano że w latach 70-tych zatrudniono jako wychowawczynię m.inn. ...Marię Sieroń.Otóż była ona moją wychowawczynią już w latach 62-65 gdy uczęszczałem do tego przedszkola.

K.F Kleczka pisze...

Poprawione, dziękuję za informację :)

Roman Wilczek pisze...

👍...Karol jesteś Wielki 😃👋

Pieczęć towarzystwa śpiewu Cecylia

                                                                        Pieczęć z 1928 r.